Geri Dönüşüm Neden Önemli?

Geri Dönüşüm Neden Önemli?

Hurda metal ve hurda geri dönüşüm sektörleri hem Türkiye’de, hem de dünyada günden güne daha önemli hâle geliyor. Buna rağmen sektöre uzak olan birçok kişi geri dönüşümün faydaları konusunda yeteri kadar bilgi ve bilinç sahibi değil. Geri dönüşüm, maliyet azaltma, sınırlı kaynakların verimli yönetimi ve düzenli depolama alanlarının kullanımı hedeflerine erişmek için hem toplumumuz, hem de sanayi için giderek önemini arttırıyor. Peki geri dönüşüm neden önemli? Metal geri dönüşümün faydaları nedir?

Geri Dönüşüm Neden Önemli?

Aslında kağıt, plastik ve cam şişelerin geri dönüşüme sokulduğunu bilmeyen yok. Fakat birçok insan metal – demir hurdalarının geri dönüşümü hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değil. Metal geri dönüşümü çevre kirliliğini azalttığı gibi, aynı zamanda kaynakların verimli kullanımını sağlıyor. Bir diğer faydası ise geri dönüşüm sayesinde depolama alanlarına giden atıklar azalıyor ve yeni madencilik çalışmalarının önüne geçerek doğanın zarar görmesini engelliyor.

Bu bakımdan hurda geri dönüşüm tesislerini zengin, yer üstü madenler gibi görebiliriz. Hurda metal bir atık ya da çöp değildir. Dahası, eski otomobiller, cihazlar, binalar, köprüler, gemiler, uçaklar ve daha fazlasından meydana gelen, sürekli bir kaynaktır. Hatta öyle ki, belki de en değerli kaynaklarımızdan biri diyebiliriz. Çünkü yeniden eritilebilir, sayısız kez yeni ürünlere dönüşebilir. Bu yüzden hurda demir için asla tükenmeyecek bir kaynak tanımını da kullanabiliriz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir