Hurda Metalin İşlenmesi Neden Önemlidir?

Hurda Metalin İşlenmesi Neden Önemlidir?

Metaller, özelliklerini bozmadan tekrar ve tekrar geri dönüştürülebilen değerli materyallerdir. Hurda metal, insanları geri dönüşüm operasyonlarına satış için toplamaya motive eden bir değere sahiptir.

Finansal bir teşvikin yanı sıra, çevresel bir zorunluluk da vardır. Metallerin geri dönüşümü, doğal kaynakların korunmasını sağlarken, işlenmemiş ham maddeleri kullanarak yeni ürünlerin üretiminden daha az enerji gerektirir. Geri dönüşüm daha az karbondioksit ve diğer zararlı gazları yayar. Metaller demir veya demir dışı olarak sınıflandırılabilir. Demirli metaller, karbon ile demir kombinasyonlarıdır. Bazı yaygın demir metalleri karbon çelik, alaşımlı çelik, ferforje ve dökme demir içerir. Öte yandan, demir dışı metaller alüminyum, bakır, kurşun, çinko ve kalay içerir. Değerli metaller demir içermez. En yaygın kıymetli metaller altın, platin, gümüş, iridyum ve paladyum içerir.

Hemen hemen her tür metal, özelliklerin bozulması olmadan tekrar ve tekrar geri dönüştürülebilse de şu anda metalin sadece yüzde 30’u geri dönüştürülmektedir. Dünya çapında çelik üretiminin yaklaşık yüzde 40’ı geri dönüştürülmüş çelik kullanılarak yapılmıştır. Ülkemizdeki ham çeliğin yaklaşık yüzde 42’si geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nde her gün yaklaşık 10 milyon metal ve teneke kutu kullanılıyor. Çelik ve demir, büyük yapıların yeniden kazanılmasının yanı sıra yeniden işlemenin kolaylaşması için kısmen geri dönüştürülmüş malzemelerdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir